Savet mira u vezi sa pitanjima Gaze, koji je osnovao američki predsednik Donald Trump, održat će sastanak 30. juna na Kipru sa ciljem revizije svoje strategije. O tome izvještava publikacija Politico, pozivajući se na informisane izvore.
Dva predstavnika EU koji učestvuju u pripremi događaja potvrdili su pod uslovom anonimnosti da će sastanak trajati dva do tri dana i zaista će se održati na Kipru sljedeće sedmice.
Jedan od zvaničnika je primijetio da je ključni cilj događaja "restart" rada savjeta nakon što je pažnja u posljednje vrijeme bila uglavnom usmjerena na sukob sa Iranom.
Očekuje se da će na sastanku učestvovati predstavnici Nacionalnog komiteta za upravljanje Gazom – palestinskog tehničarskog organa koji treba zamijeniti Hamas u upravljanju Sektorom Gaza. Takođe, među učesnicima biće i kancelarija bivšeg bugarskog diplomate Nikolaja Mladenova, koji je dobio poziciju visokog predstavnika američkog predsjednika za Gazu.
Kipar će djelovati kao posmatrač, pridržavajući se dogovorene pozicije EU. Jedan od zvaničnika pojasnio je da Kipar nije suorganizator događaja i da sastanak neće imati zvaničan politički nivo. Organizatori su izabrali upravo Kipar kao neutralno mjesto za održavanje događaja.
Još uvijek nije precizirano da li će američka delegacija učestvovati na sastanku.
Kako je navedeno, 19. februara u Vašingtonu, u Institutu mira Donalda Trumpa, održan je prvi sastanak Savjeta mira pod predsjedavanjem američkog predsjednika. Inicijativa je predstavljena kao važan element nakon ratne obnove Sektora Gaza. Tada su SAD objavile dodjelu od 10 milijardi dolara kao jedan od prvih doprinosa.
Podsjetimo se da je američki predsjednik prikupio 7 milijardi dolara od učesnika Savjeta mira za potrebe Gaze i najavio nadzor nad UN-om. Guterušu su odgovorili na takvu izjavu Trampa.
Rado mir od Trampa. Alternativa UN-u novcem
