Američki državni sekretar Marko Rubio biće domaćin samita 15. jula na kojem će učestvovati predstavnici više desetina država kako bi razgovarali o načinima suzbijanja ponovnog porasta političkog nasilja, saopštio je sinoć zvaničnik Stejt departmenta.
Skup ministara posvećen „ponovnom porastu političkog terorizma“ biće održan u Vašingtonu, a Rubio planira da pozove predstavnike više od 60 država iz regiona zapadne hemisfere, Evrope i Azije.
Samit slijedi strategiju predsjednika Donalda Trampa za borbu protiv terorizma, koju je potpisao u maju, a koja je usmjerena na identifikovanje i neutralisanje, kako je Bijela kuća navela, „nasilnih sekularnih političkih grupa čija je ideologija antiamerička, radikalno transrodna ili anarhistička, poput Antife“.
Zvaničnik Stejt departmenta, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, rekao je da globalna prijetnja do sada nije bila adekvatno tretirana.
„Naš sistem za borbu protiv terorizma mora biti unaprijeđen kako bi odgovorio na stvarnost ovakvih prijetnji i zaštitio američke građane, nacionalnu bezbjednost i interese SAD“, rekao je on.
Prema njegovim riječima, američke aktivnosti usmjerene su na djela koja ispunjavaju definiciju terorizma, uključujući atentate, otmice, nasilne prijetnje usmjerene protiv vlasti, državnih objekata i policije, kao i napade na kritičnu infrastrukturu i vojno osoblje.
Nakon atentata na konzervativnog aktivistu Čarlija Kirka u septembru, saradnici Bijele kuće pozvali su na koordinisanu akciju protiv neimenovanih ljevičarskih grupa optuženih za podsticanje nasilja.
Bijela kuća saopštila je da će američka strategija biti usmjerena i na desničarske grupe koje podstiču nasilje.
