Kir Starmer će ostati poslanik parlamenta nakon što napusti poziciju premijera Velike Britanije. O tome je rekao njegov glasnogovornik, izvještava Sky News u srijedu, 24. juna.
Ranije su postojali nagađanja da Starmer može da odustane od mandata poslanika – kao što su to činili drugi bivši premijeri kada napuštaju funkciju – i pokrene dopune na svom izbornom okrugu u centru Londona.
Međutim, njegov glasnogovornik je novinarima saopštio da će Starmer ostati poslanik.
Podsjetimo se da su 19. juna poznati rezultati dopunskih izbora u okrugu Makerfield – pobjedio je gradonačelnik Velikog Mančestera Andy Burnham. Ta pobjeda mu je otvorila put ka kandidaturi za vođu Laborista, a time i premijera.
22. juna Kir Starmer je objavio odustajanje sa funkcije britanskog premijera. Takođe će se povući iz rukovodstva Laborističkom partijom.
Kao što je poznato, u julu 2024. godine Starmer je predvodio britansku vladu, zamjenivši na toj poziciji Rishi Sunaka. Oboje su aktivno podržavali Ukrajinu u kontekstu sveobuhvatnog ruskog invazije.
