Plenković: Putin je učinio više za naoružavanje NATO-a nego sami saveznici

Plenković: Putin je učinio više za naoružavanje NATO-a nego sami saveznici

Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je u Dubrovniku da velike sile više vole bilateralne odnose nego uticaj međunarodnih organizacija, dok manje zemlje funkcionišu na multilateralnom nivou, a u međunarodnom okruženju nedostaje poštovanje međunarodnog prava i poretka.

Plenković je na 19. Dubrovnik Forumu govorio na panelu „Doba multipolarnosti: Upravljanje novim stvarnostima“.

„Imamo i problem istovremenih sigurnosnih, energetskih, ekonomskih i socijalnih napetosti. Morate istovremeno igrati na različitim područjima, a pritom održati socijalnu koheziju, spriječiti snažne udare na građane i jednako tako voditi pravu ekonomsku politiku. Zato je potreban niz brzih i hrabrih odluka“, istakao je Plenković.

Naglasio je da ozbiljan problem predstavlja korištenje trgovinske politike i carina kao oružja protiv dugogodišnjih saveznika.

„To nije korisno. O tome trebamo razgovarati na bilateralnom, ali i multilateralnom nivou , jer vidimo eroziju međunarodnih organizacija i situaciju u kojoj se narušava tržišno takmičenje. Mi kao manja zemlja imamo ulogu jačanja EU i u smislu odbrane i sigurnosti, ali i u smislu konkurentnosti i kohezije“, poručio je Plenković.

Podsjetio je da je Republika Hrvatska ispunila uslov nužnih izdataka za obranu, ali da mora raditi na ekonomskom rastu.

„Trenutno imamo fiskalni prostor za takve izdatke. Da nemamo, onda bismo imali raspravu zašto trošimo novac na vojsku, kada bismo mogli trošiti na obrazovanje ili zdravstvo. Naravno da moramo pronaći sredstva za sve to. Stoga trebamo raditi na jačanju ekonomije i funkcionalnosti institucija“, rekao je Plenković.

Dodao je da je ruski predsjednik Vladimir Putin učinio više za naoružavanje NATO članica nego sami saveznici, ali i da među članicama NATO-a više ne postoji osjećaj da će ih NATO uvijek štititi kao veliki brat.

„Moramo najprije ulagati u sebe, a potom i uložiti velik trud u funkcionalna partnerstva u smislu reakcije na potencijalne vanjske prijetnje i napade. Moramo naći način za saradnju s SAD-om, ali i jačati evropsku obranu. Transatlantsko partnerstvo je donijelo puno dobrog zapadnom svijetu i to trebamo i dalje njegovati“, istakao je Plenković.

Plenković je izjavio da je prvenstveni cilj zaštita vlastite demokratije od vanjskih uticaja, jer je vidljiv uticaj tehnologije na demokratske procese.

„Problem je i pitanje nezakonitih migracija, a trebamo smanjiti i energetsku zavisnost i jačati dobre odnose s onima koji nas snabdijevaju energentima, poručio je hrvatski premijer.