Ministarstvo spoljnih poslova Sultanata Oma objavilo je u sredu, 24. juna, da je Oman, u koordinaciji sa Međunarodnom mornarskom organizacijom (IMO) UN-a, otvorio privremeni tranzitni koridor za brodove u Ormuzkom prolazu, obezbeđujući prolaz bez naplate carinskih dažbina.
"Na osnovu odgovornosti Sultanata Oma za Ormuzki prolaz i njegovog značaja za svetsku ekonomiju, kao i u skladu sa njegovom čvrstom posvećenošću međunarodnom pravu i morskom pravu koje garantuje slobodu pomorske navigacije u prolazu bez naplate tranzitnih taksa, Oman je u koordinaciji sa Međunarodnom mornarskom organizacijom omogućio korišćenje privremenog pomorskog koridora za sve brodove", navedeno je u izjavi.
Ministarstvo je dodalo da je ovaj korak deo dogovora postignut između Sjedinjenih Država i Irana.
"Brodi koji žele da prođu kroz prolaz novom rutom moraju sarađivati sa IMO i poštovati koordinate određene od strane organizacije i omanjskih vlasti", naglasilo je vanpolitičko veće Oma.
Podsjećamo da je tokom proteklih 24 sata prošlo 19 miliona buradela nafte kroz Ormuzki prolaz, što je objavio američki predsednik Donald Trump na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
Prema izvještajima, Iran je 20. juna najavio zatvaranje Ormuzkog prolaza za kretanje bilo kojih brodova. Teheran je opravdao ovaj korak navodnim kršenjem uslova sporazuma o prekidu vatre od strane SAD i Izraela. Ovo je osporilo američko vojsko.
