Sjedinjene Američke Države Crnu Goru vide kao sposobnog i pouzdanog saveznika, koji nastavlja da jača svoju ulogu kao stub regionalne stabilnosti i primjer za druge nacije, poručio je otpravnik poslova američke ambasade u Podgorici Majkl Kiz na svečanom prijemu upriličenom povodom jubilarnih 250 godina nezavisnosti SAD.
"Čast mi je što ovaj jubilej obilježavamo u Crnoj Gori, naciji koja duboko razumije značenje suvereniteta, snage identiteta i trajne vrijednoosti slobode", rekao je Kiz, a prenosi Pobjeda.
Sloboda, poručio je on, nije samo naslijeđe iz prošlosti, već i odgovornost koju nosimo u budućnost.
„Dok slavimo 250 godina američke nezavisnosti, sjetimo se da sloboda nije ni besplatna ni zagarantovana. Mora je obnavljati svaka nova generacija i jačati kroz prijateljstvo između nacija koje dijele njeno breme i njeno obećanje... Ove godine Amerikanci širom svijeta slave 250 godina slobode i razmišljaju o principima koji su vodili našu naciju od njenog osnivanja. Ponosni smo na svoju istoriju, zahvalni na žrtvama onih koji su bili prije nas i optimistični u pogledu budućnosti“, kazao je Kiz.
Istakao je i kako Crna Gora i Amerika dijele više od snažnih diplomatskih veza.
„Dijelimo duboko i nepokolebljivo uvjerenje u slobodu, samoopredjeljenje, vladavinu prava i dostojanstvo svakog ljudskog bića. Iako se naše istorije razlikuju, one prate paralelne linije borbe i težnji. Kao i američki kolonisti tokom naše borbe za nezavisnost, narod Crne Gore se u ključnim trenucima oslanjao na podršku prijatelja i saveznika u odbrani svoje nezavisnosti i očuvanju svog identiteta. Ta zajednička iskustva pomogla su da se oblikuje partnerstvo koje se vremenom produbilo i ojačalo povjerenjem i bližom saradnjom“, naveo je on.
Dodao je i kako osim saradnje u odbrani, partnerstvo Crne Gore i Amerike nastavlja da se širi i u budućnosti.
„Trenutno radimo na finalizaciji važnog sporazuma koji će značajno proširiti naše bilateralne veze u oblastima infrastrukture, energetike, digitalne ekonomije i bezbjednosti, gradeći temelje za dugoročni prosperitet i otpornost“, zaključio je Kiz.
Govoreći na prijemu, predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić ocijenio je kako je rađanjem Amerike ispisan jezik modernog doba, koji Crna Gora dobro razumije.
Podsjetivši na istorijske veze dvije zemlje, premijer je poručio i kako odnose Crne Gorske i Amerike nijesu gradili samo vladari i diplomate, već i ljudi.
„SAD su prepoznale i posvećeno podržale naš demokratski izbor i odluku da našu zemlju gradimo kao nezavisnu“, kazao je Spajić.
Uz podsjećanje da je podrška Amerike bila važna da Crna Gora postane članica NATO-a, premijer je naglasio i kako je pred našom zemljom još jedna istorijska bitka.
„Da postane članica EU. To nije cilj samo Crne Gorske i EU. To je i američki cilj i interes. Raduje nas što Amerika, kao i Crna Gora, razumije da stabilnost Balkana nije samo pitanje bezbjednosti nego i razvoj tehnologija“, kazao je on.
Dodao je i kako se, obilježavanjem 250 godina nezavisnosti SAD, ne slavimo samo jubilej već i, kako je kazao, dvije lekcije svijetu o slobodi.
"Siguran sam da će Crna Gora kao 28 članica EU 2028. godine biti još pouzdaniji saveznik Sjedinjenih Država", zaključio je Spajić.
