Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je danas da je napustio zemlju nakon što su provladini mediji objavili video-snimke njegovog praćenja, na kojima je snimljena i njegova maloljetna ćerka.
„Na meti se našla moja ćerka koja za nekoliko dana puni 16 godina. U utorak, 23. juna, TV Informer je prikazao nju na snimcima praćenja, a tokom tog dana pustili su svježe snimke kako čekam u parku da ona završi neke obaveze. Šta učiniti kada je neprijatelja mnogo i ugroze vam dijete? Otišli smo u inostranstvo“, naveo je Radić u pisanoj izjavi agenciji Beta.
On je dodao da je očekivao „udar Srpske napredne stranke i Vojno-bezbjednosne agencije“, ali da nije očekivao da će sprovesti akciju velikog obima, sa mnogo ljudi koji su ga pratili, pa čak i uz medijsku podršku.
Govoreći o eventualnom motivu, Radić je ocijenio da vlast želi da ga ukloni sa scene kao kritički nastrojenog pojedinca koji je „duboko povezan sa vojskom“ i da je priča o navodnoj upotrebi zvučnog topa dobra prilika.
On je ocijenio da je vlast možda i željela da napusti zemlju.
„Jer ako me stave u pritvor zbog informacije, to bi stvorilo lošu sliku o maltretiranju novinara. Šta da učine nakon što su stvorili atmosferu linča osim da me zatvore? Neki iz bezbjednosnih struktura misle da je planirano da me presretnu na ulici jedan ili više batinaša i da TV Informer kaže da su to ‘pravdoljubivi’ građani“, naveo je on.
Radić je rekao da ga ne bi iznenadilo da ga, nakon što pregledaju njegove računare i telefone, optuže za „pripremu državnog udara, špijunažu za bar tri službe i ekstremizam“.
„Elektronske uređaje uzeo je MUP i proslijedili su ih Vojnoj policiji, pardon Vojno-bezbjednosnoj agenciji (VBA). Neka čitaju. Računari su mi bez zaštite jer nema tu ništa što ugrožava državu, samo hiljade i hiljade dokumenata. Nešto će oni već smisliti da prikažu maliciozno ili će dodati, zar je njima teško da lažu?“, dodao je.
On je naveo da se slično dogodilo prije nekoliko godina kada je običan verbalni sukob sa pripadnikom sistema odbrane, pod zaštitom VBA, „vojna policija pokušala da pretvori u aferu“.
„Šta sada očekivati osim velikih laži. Godinama osjećam na vratu ledeni dah VBA, stalni progon i praćenje. Posebno snažan interes imali su za to gdje držim rep i konus helikoptera majora Omera Mehića (koji se srušio 2015. godine). Kriza je eskalirala u februaru prošle godine nakon intervjua koji sam dao Radaru na temu VBA. Od tog momenta ne staju, svakodnevno. Po danu i noći. Pokušali su da se obračunaju u septembru prošle godine, u vrijeme održavanja parade na Ušću. Pokušavao sam da opstanem, radim svoj posao, do sada“, dodao je u pisanoj izjavi.
