Sekretarz prasowy prezydenta Polski Rafał Leszkiewicz poinformował, że we wtorek kancelaria prezydenta otrzymała z powrotem Order Białego Orła, który zwrócił Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył on, że do oficjalnego zakończenia procedury zwrotu konieczne jest wydanie odpowiedniej decyzji prezydenta Polski, która musi zostać podpisana przez premiera kraju. O tym informuje Polsat News.
Leszkiewicz wyjaśnił, że order przekazany do kancelarii prezydenta znajduje się obecnie w depozycie Biura Nagród i Powołań.
Jednocześnie podkreślił, że proces może zostać ostatecznie zakończony dopiero po publikacji decyzji prezydenckiej z podpisem premiera. Dokument ten zostanie później opublikowany w oficjalnym dzienniku Monitor Polski.
Sekretarz prasowy wyjaśnił również, że premier Polski Donald Tusk musi zatwierdzić odpowiednią decyzję swoim podpisem.
Zwrócił uwagę na to, że Order Białego Orła wręczony Zełenskiemu w 2023 roku nie może zostać przyznany innej osobie. Leszkiewicz zaznaczył, że wraz z legitymacją order jest przekazywany do depozytariusza kancelarii prezydenta i uznawany za nieważny do dalszego użytku.
W kwestii ewentualnej nieobecności Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na Międzynarodowej Konferencji Odbudowy Ukrainy, zaplanowanej na 25-26 czerwca w Gdańsku, nie otrzymano jeszcze żadnych informacji z Kijowa. O tym poinformował Adam Szlapka, rzecznik rządu polskiego, w programie Polsat News.
Zaznaczył on, że do tej pory nie wpłynęło żadne sygnały o niemożności udziału Zełenskiego.
Jednocześnie Szlapka spekulował, że jeśli Prezydent Ukrainy nie będzie mógł uczestniczyć osobiście, jego kraj mogą reprezentować inni członkowie delegacji rządowej.
Sekretarz prasowy podkreślił, że konferencja odbędzie się niezależnie od obecności Wołodymyra Zełenskiego, ponieważ jej kluczowym celem jest dyskusja na temat kwestii związanych z odbudową Ukrainy. Według niego, Ukraina przedstawi swoją delegację.
Szlapka podkreślił, że dla forum „znacznie ważniejszy jest rzeczywisty, praktyczny aspekt niż polityczny”. Według niego, konferencja powinna być poświęcona przede wszystkim kwestiom ekonomicznym i współpracy praktycznej.
„Dotyczy ona kwestii ekonomicznych, konkretnej pracy. Naszym zadaniem teraz, gdy istnieje duże napięcie, jest raczej deeskalacja sytuacji i zapewnienie realizacji polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki” – podkreślił przedstawiciel rządu polskiego.
Odpowiadając na pytanie o możliwy wpływ ukraińsko-polskiej napięcia dyplomatycznego na atmosferę rozmów, Szlapka przyznał, że sytuacja jest bezprecedensowa i generuje największe napięcie od ostatnich lat. Dodał, że te warunki tylko podkreślają wagę konstruktywnego dialogu o przyszłości.
Przypomnijmy, że Prezydent Polski Karol Nawrocki nie został zaproszony na Konferencję Odbudowy Ukrainy, która odbędzie się w Gdańsku 25-26 czerwca. O tym poinformował Marcin Psidach, szef Biura Polityki Międzynarodowej prezydenta.
Wojna orderów. Najgłębszy kryzys Ukrainy z Polską
