U SAD zabranjena praksa vlade Trampa o hapšenju migranata u sudovima

U SAD zabranjena praksa vlade Trampa o hapšenju migranata u sudovima

Federalni sudija u Kaliforniji je utorak, 24. juna, zabranio praksu trenutne administracije da hvata strance u imigracionim sudovima širom SAD. Godinom ranije, administracija predsednika Donalda Trampa poništila je stare uputstva koja su ograničavala sprovođenje migracijskih aktivnosti u sudovima ili u njihovoj blizini, piše CNN.

Pravila su uvedena kako bi ljudi mogli slobodno prisustvovati sudskim ročištima.

Predstavnici administracije tvrdili su da takve norme ometaju službenike imigracionih službi u zadržavanju opasnih osoba.

Usluga imigracije i carinske kontrole SAD (ICE) počela je da zadržava migrante u hodnicima sudova širom zemlje, ponekad nekoliko minuta nakon što su se pojavili po svojim predmetima.

Organizacije za zaštitu prava tvrdile su da ova praksa pretvara imigraciona suda iz mesta gde bi trebalo osigurati odgovarajući pravni proces, u zone straha i kazne za ljude koji poštuju zakone.

Sudija Pee Casey Pitts je u 71-straničnom rešenju navela da je politika ICE bila "arbitrarna i neosnovana" i "bez racionalnog objašnjenja".

Kao što je poznato, u novembru 2025. godine Tramp je izjavio da planira "večno" zaustaviti migraciju iz "svih zemalja trećeg sveta".