Ministarka kancelarije predsednika Poljske, Agneška Endžak, odgovorila je na pitanje koje je nastalo nakon glasnog skandala sa Ordenom Belog orla: zašto nagrade još uvek figuriraju kod italijanskog diktatora Benita Mussolinija i ruske carice Katarine II.
Endžak je pojasnila da se posthumno nagrade ne oduzimaju.
Takođe je komentarisala zadržavanje ordena od bivšeg kanclera Nemačke, Gerharda Šredera, poznatog po bliskim vezama sa Rusijom.
"Šreder nikada nije uvredio poljski narod tako otvoreno kao što je to uradio predsednik Ukrajine, iako se njegova aktivnost u korist Putinove Rusije zaista treba osuditi kao štetnu za Poljsku i Evropu", izjavila je Endžak.
Dodala je da tokom vladavine Šredera u Nemačkoj nije došlo do nečeg sličnog onome što je uzrokovalo skandal sa Ukrajinom.
"Pod vladavinom Šredera u Nemačkoj nisu podizani nikakvi spomenici u čast Hitlera ili Himmlera. Nijedna jedinica Bundesweera nije bila nazvana po 'herojima SS'", napominje ministarka kancelarije predsednika Poljske.
Podsjećamo da je Navrocki uveče 19. juna donio odluku o oduzimanju Ordena Belog orla od Zelenskog zbog imenovanja jedne ukrajinske jedinice u čast UPA.
Nakon toga, niz visokih zvaničnika Ukrajine, kao i dva bivša predsednika zemlje, odrekao su poljske nagrade.
