Švedski državljanin osuđen zbog povezanosti s neonacističkom grupom

Švedski državljanin osuđen zbog povezanosti s neonacističkom grupom

Švedski sud danas je proglasio krivim dvadesetogodišnjeg muškarca zbog učešća u terorističkoj organizaciji, zbog njegove povezanosti s neonacističkom grupom Maniac Murder Cult (MKY), i osudio ga na godinu i po zatvora.

Okružni sud u Atundi saopštio je da je švedski državljanin Emil Erdin učestvovao u uspostavljanju švedskog ogranka desničarske ekstremističke organizacije između novembra 2025. i februara 2026. godine, kada je uhapšen.

„Okružni sud je utvrdio da je MKY teroristička organizacija, a dvadesetogodišnji muškarac sada je osuđen zbog svog učešća u njoj“, navodi se u saopštenju suda.

Branilac Erdina rekao je danas, prije izricanja presude, da je njegov klijent priznao odgovornost za članstvo u terorističkoj organizaciji.

Advokatica je za Reuters izjavila da njen klijent još nije odlučio da li će uložiti žalbu na presudu.

Tužilaštvo je ranije saopštilo da se MKY dovodi u vezu s više teških nasilnih krivičnih djela, uključujući i ubistva.