SAD rasporedili raketni kruzer u Arapskom moru kod obale Irana

SAD rasporedili raketni kruzer u Arapskom moru kod obale Irana

Mornarska snage SAD rasporedile su raketni kruzer USS Princeton u Arapskom moru, jugoisto od Irana. O tome je saopštila služba Mornaričkog instituta SAD.

Bronac, koji je ušao u sastav grupisanja brodova Centralnog komandovanja snaga na Bliskom istoku (CENTCOM), sposoban je da nosi 26 Tomahawk krilate rakete sa dometom od 1.600 km, 16 ASROC protivtorpilnih kontrolisanih raketa i 80 Standard-2 i 3 protivvazdušnih kontrolisanih raketa – ukupno 122 rakete.

Tokom vojne operacije protiv Irana, CENTCOM komando nije raspolagala ovakvim moćnim ratnim brodom.

Uprkos potpisivanju memoranduma između SAD i Irana u Arapskom moru, veliki grupisanje američke mornarice je i dalje prisutno. U njegov sastav ulaze dva nosioca aviona na kojima je generalno bazirano više od 100 lovaca, kruzer, 13 raketnih fregata i četiri velika broda za prevoz vojnika sa ekspedicijskim bataljonom mornaričke pešadije na palubi.

Prethodnog dana, CENTCOM je saopštio da "američke trupe nastavljaju prisustvo u vazduhu, na kopnu i na moru širom regiona". Podsetimo se da je Iran 20. juna objavio zatvaranje Ormuzkog prolaza za sav promet brodova. Teheran je ovaj korak opravdao navodnim kršenjem uslova sporazuma o prekinutju vatre sa strane SAD i Izraela. Sa svoje strane, Centralno komandovanje snaga SAD saopštilo je da Ormuzki prolaz ostaje otvoren za pomorski promet.