KNR usvojila prvi korvet buduće nuklearne flote

KNR usvojila prvi korvet buduće nuklearne flote

Vođa Severne Koreje Kim Jong Un objavio je uvođenje prvog korveta sa izmetom od 5.000 tona u mornaričku flotu zemlje i saopštio da time započinje stvaranje potpunog flota opremljenog nuklearnim oružjem. O tome izvještava Bloomberg, pozivajući se na državnu informativnu agenciju KNR (KCNA).

Usvajanje korveta "Ch'oe Hyeon" za borbeni dužnost dogodilo se u luci Nampo na zapadnom obali zemlje.

"Ratni brod je opremljen najsavremenijim, kompleksnim operativnim i borbenim mogućnostima. Program opremanja mornarice nuklearnim oružjem neustvareno prati planirani kurs", izjavio je Kim Jong Un.

Prema njegovim riječima, zemlja planira da u narednih pet godina godišnje gradi po dva broda koji će po veličini nadmašivati novi korvet. Konkretno se radi o stvaranju kruzera sa izmetom od 10.000 tona, kao i brodova za pratnju i podvodnih sistema oružja.

Trenutno mornarica KNR uglavnom se sastoji od malih brodova namijenjenih obrambi obale.

Kao što je poznato, Pjongjang pokušava da ojača svoju borbenu moć u Žutom moru na zapadu i u istočnim vodama u smjeru Japana.

Govoreći na nedavnom sastanku politbüra, Kim Jong Un je pozvao zvaničnike da ubrzaju nuklearni potencijal zemlje "s sve većom brzinom" i izjavio da ga "krvava situacija" na Bliskom istoku čini njegov nuklearni kurs "najispravnijim i jedinim načinom" za zaštitu zemlje.

Podsjetimo se da je vođa Severne Koreje Kim Jong Un 3. juna posjetio novi nuklearn objekat i izjavio da je zemlja u proteklih pet godina više nego dvostruko povećala proizvodnju materijala pogodnih za stvaranje nuklearnog oružja.

Prema podacima Južne Koreje, Severna Koreja godišnje proizvodi nuklearne materijale u količinama dovoljnim za stvaranje 10-20 nuklearnih glava.

Ranije je Kim Jong Un izjavio da je Severna Koreja razvila "moćno tajno oružje".