Australija će prodati Kanadi ultramoderni radarski sistem za iznos od 2,5 milijardi australijskih dolara (više od 1,7 milijardi američkih dolara). O tome izvještava ABC News.
Napominje se da Kanada kupuje moćan radarski sistem za nadzor u Arktiku, razvijen po uzoru na australijski radar JORN (Jindalee Operational Radar Network). Ova transakcija je postala najveći izvozni ugovor u oblasti odbrane u istoriji Australije.
JORN radi više od 40 godina i obezbjeđuje zonu nadzora na udaljenosti do 3000 kilometara na sjevernim pristupima Australiji.
U martu, premijer Kanade Mark Carney je objavio da će njegova zemlja potrošiti milijarde na ovaj sistem. Ovo je prvi slučaj prodaje ovakve tehnologije od strane Australije u inostranstvo.
Trenutno je potpisan prvi faza sporazuma koji omogućava dalju realizaciju.
Kanadski projekat će se realizovati uz učešće obrambene kompanije BAE Systems, koja takođe održava australijski sistem JORN. Ukupno je Kanada dodijelila 6,5 milijardi dolara za ovaj projekat i razmatra mogućnost proširenja mreže u narednim godinama.
Prema riječima ministra odbrane Australije Richarda Marshala, transakcija će donijeti zemlji koristi koje daleko nadilaze izvoznu prihode, jer će Australija takođe imati koristi od razmjene iskustava u daljem razvoju tehnologije. Po njegovim riječima, zemlja je spremna da prodaje sistem i drugim državama, posebno SAD-u, ali ova tehnologija ostaje osjetljiva.
Kako je izjavio sekretar za obrambene nabavke Kanade Stephen Fur, transakcija označava značajnu fazu razvoja odnosa između Australije i Kanade. Dodao je da će tokom boravka u Australiji iskoristiti priliku da posjeti bespilotni ratni avionički kompleks Ghost Bat.
Ghost Bat je visoko-tehnološki dron razvijen za zajedničke operacije sa lovcima, posebno F-35. Najviše je kreiran za obavljanje obavještajnih misija; domet leta iznosi oko 3700 km, a može nositi oružje.
Podsjetimo se,
