Afrički fudbal ispisao je istoriju na Svjetskom prvenstvu 2026. godine, pošto se čak devet reprezentacija sa tog kontinenta plasiralo u nokaut fazu takmičenja.
Poslije pobjede Konga nad Uzbekistanom rezultatom 3:1 i remija Alžira i Austrije 3:3, potvrđen je rekordan učinak afričkih selekcija na Mundijalu. Prethodni najbolji rezultat iznosio je dva tima u eliminacionoj fazi.
Poslije 17 dana takmičenja, plasman u šesnaestinu finala izborili su Maroko, Južnoafrička Republika, Senegal, Obala Slonovače, Gana, Zelenortska Ostrva, Egipat, Kongo i Alžir.
Jedina afrička reprezentacija koja nije uspjela da prođe grupnu fazu jeste Tunis.
Maroko, koji je prije četiri godine u Kataru postao prva afrička selekcija koja je stigla do polufinala Svjetskog prvenstva, i ovog puta potvrdio je visoke ambicije, pošto je u grupnoj fazi odigrao neriješeno 1:1 protiv Brazila. Maroko će ujedno biti jedan od domaćina narednog Mundijala 2030. godine.
Do ovog turnira samo šest afričkih reprezentacija uspijevalo je da izbori plasman u nokaut fazu Svjetskog prvenstva, pri čemu je najveći broj učesnika iznosio dva u istoj godini, na prvenstvima 2014. i 2022.
Ovogodišnji turnir dodatno je potvrdio širinu kvaliteta afričkog fudbala, a među najvećim iznenađenjima izdvojili su se Zelenortska Ostrva i Kongo.
Kongo je do plasmana među 32 najbolje selekcije stigao pobjedom nad Uzbekistanom, uz golove Joan Visa i Fistona Majelea. Majele je poslije meča istakao istorijski značaj uspjeha.
"Ovo je zaista istorijski trenutak za našu zemlju. Prva pobjeda i prvi plasman u nokaut fazu. Ponosni smo na ono što smo uradili i želimo da nastavimo dalje", rekao je Majele.
Visa je ocijenio da uspjeh njegove reprezentacije pokazuje potencijal afričkog fudbala.
